DNI PATRONA 2018

Tegoroczne obchody Dni Patrona Miasta i Gminy Pruchnik, ze względu na przypadającą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, miały szczególny charakter.

Podobnie jak w latach poprzednich, obchody rozpoczęły się już w piątek od rejestracji uczestników pielgrzymki. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta oraz przejście pod pomnik upamiętniający miejsce urodzin Patrona, który znajduje się przy ul. Cichej w Pruchniku.

Sobota to dzień dziękczynienia za dar bł. ks. Bronisława. VII Pielgrzymka dziękczynna z Pruchnika do Przemyśla odbyła się pod hasłem „Kochać ojczyznę to za mało, trzeba jeszcze dla niej pracować”. To słowa patrona miasta i gminy, które uświadamiają nam, że tylko wspólna praca na rzecz naszej ojczyzny, czy to gminy czy Polski, może dawać prawdziwe owoce w postaci mądrego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

To, co wyróżniało tegoroczne obchody to niedziela – ostatni, a zarazem najbardziej uroczysty dzień obchodów. Wszyscy spotkali się na Mszy Św. w kościele parafialnym w Pruchniku, aby dziękować za dar tak wspaniałego patrona i prosić równocześnie o potrzebne łaski w ciągłej pracy na rzecz naszej ojczyzny.

W uroczystej Mszy Św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zarówno gminnych jak i powiatowych, przedstawiciele służb, m.in. Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych, Honorowej Straży Bożego Grobu, bractwa, przedstawiciele szkół i gminnych jednostek organizacyjnych – OPS, ŚDS, Dziennego Domu Senior Wigor oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po wspólnej modlitwie, barwny korowód przeszedł ulicami Pruchnika pod pomnik bł. ks. Bronisława, a po złożeniu kwiatów oraz modlitwie, rozpoczęto uroczystości na rynku.

Tutaj gospodarz gminy – Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika powitał wszystkich zgromadzonych, podziękował za przybycie, a także przybliżył postać oraz ideologię jaką kierował się bł. ks. Bronisław.

Następnie odbyły się występy artystyczne w wykonaniu uczniów zarówno z niepublicznego przedszkola prowadzonego przez siostry Michalitki, jak i Szkół Podstawowych z Pruchnika (SP Nr 1 i SP Nr 2). W trakcie występów Pan Burmistrz wspólnie ze swoim Zastępcą Agnieszką Wojdyłą częstowali wszystkich słodkimi cukierkami. Przy budynku Urzędu odbywały się darmowe warsztaty kulinarne przygotowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Dziennego Pobytu Senior Wigor z Pruchnika oraz Urząd Miejski w Pruchniku. Dla uczestników przygotowane zostały przepyszne przekąski, dzieci mogły spróbować gofrów, naleśników, ciastek i cukierków, a także mogły miło spędzić czas na malowaniu twarzy czy animacjach przygotowanych przez ŚDS w Pruchniku. Na stoisku promocyjnym znajdowały się świecące balony, a tuż obok strażacy z OSP Pruchnik I częstowali pyszną grochówką.

Uczestnicy potwierdzali również swój udział składając podpisy na akcie, który w dniu 11 listopada wspólnie z malowaną przez uczestników flagą oraz przedmiotami życia codziennego zostaną zakopane w kapsule czasu obok dębu podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W tym dniu pojawiło się wiele symboli nawiązujących do obchodów rocznicowych odzyskania niepodległości. Delegacje Szkół Podstawowych z Pruchnika przygotowały specjalne okolicznościowe chusty dla uczniów. Dzieci złożyły pod pomnikiem bł. ks. Bronisława Markiewicza 100 róż – 50 białych i 50 czerwonych, w zamian za co na zakończenie uroczystości otrzymały 100 dębów do posadzenia przy swoich domach. Dwa z nich zostały posadzone podczas uroczystości. Dąb „Bronisław”, na cześć patrona, posadzono u sióstr Michalitek, których założycielem był ks. Bronisław. Dęba „Kostko”, na cześć założyciela Pruchnika, posadzono przy Gimnazjum Publicznym w Pruchniku, obok pomnika ks. Bronisława.

Bardzo widowiskowym wydarzeniem był również Koncert Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI, która przyciągnęła uwagę zgromadzonej publiczności.

Tegoroczne obchody z całą pewnością można zaliczyć do udanych. Dopisała zarówno pogoda jak i uczestnicy. Można więc przyjąć, że słowa patrona odnośnie wspólnej pracy na rzecz ojczyzny znalazły w tym przypadku swoje odzwierciedlenie i mamy nadzieje, że będą inspiracją do dalszej wspólnej pracy.

f87b5684d5946ffc5390567d944a9a3c_DziePatrona2018