Dożynki Gminne 2017

W niedzielę, 2 września 2017r., odbyły się w Kramarzówce Dożynki Gminne. Doroczne święto plonów rozpoczęła uroczysta dziękczynna msza święta w kościele parafialnym, gdzie zostały poświęcone misternie wykonane, tradycyjne wieńce dożynkowe, przywiezione ze wszystkich sołectw gminy Pruchnik. W tym szczególnym roku, w tematyce i dekoracji wieńców dominował motyw maryjny. Przez malowniczą Kramarzówkę, przy dźwiękach strażackiej orkiestry, barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac obok Remizy OSP, gdzie na wyjątkowo pięknie udekorowanej scenie, po oficjalnej części uroczystości, odbyły się tradycyjne prezentacje wieńców oraz popisy grup artystycznych. Bogaty i różnorodny program wypełnił popołudnie i wieczór. Wystąpiła Orkiestra Dęta OSP z Pruchnika. Rozśpiewani uczniowie Szkoły Podstawowej w Kramarzówce zaprezentowali tradycyjne ludowe piosenki oraz układ taneczny. Koncertowały zespoły z CKSiT w Pruchniku: Zespół EQUALE z radosną, energetyczną interpretacją ludowego repertuaru, Kwartet smyczkowy Quiet Voices z własną, nowatorską aranżacją popularnych przebojów oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pruchnik” z kujawiakiem i wiązanką tańców rzeszowskich. Tańce narodowe oraz tańce ludowe poszczególnych regionów Polski, zaprezentowali członkowie grupy tanecznej Cytrusy, zespołu „Mały Jarosław” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Jarosław” z Powiatowego Ogniska Baletowego im. L. Nartowskiej w Jarosławiu. Uroczystość rewelacyjnie poprowadził konferansjer, pan Tomasz Modras, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce, artysta, człowiek- dusza.

Licznie zgromadzeni uczestnicy dożynek dobrze bawili się świetnie przy dźwiękach Zespołu muzycznego „IRYS”, mimo chłodnej, deszczowej pogody.

Uroczyste zakończenie prac żniwnych i związane z tym święto, ze wszystkimi obrzędami, zwyczajami, strojami i muzyką, jest od wieków elementem kultury ludowej i niepodważalnym dziedzictwem polskiej wsi. Tym bardziej cieszy, że jest ono kultywowane z pieczołowitością przez kolejne pokolenia. Ważne, by z czasem święto nie zatraciło swych pierwotnych idei, by nie zaprzepaścić prawdziwych dożynkowych tradycji, budzących szacunek dla chleba, ojczystej ziemi i żmudnej pracy rolników, podkreślających ich wysiłek, determinację i poświęcenie, niedoceniane w czasach, w których nikomu nie brakuje przysłowiowej kromki chleba. To część naszej kultury narodowej, którą my Polacy tak się szczycimy, jednocześnie zapominając o jej podwalinach…