Pisanki 2019

Niezwykłe pisanki

Wiosna w pełni. Ruszyły przygotowania do Świąt. Sobotnie przedpołudnie w bibliotece to doskonały moment na wykonanie świątecznych dekoracji i pisanek do koszyczka. Podczas warsztatów plastycznych powstały  „Niezwykłe pisanki”. Każda z nich to prawdziwe arcydzieło!

Warsztaty przeprowadziła pani Alina Dubiel z Zarzecza, która jest prawdziwą specjalistką w temacie kraszanek w każdej barwie i wielkości, od jaj kurzych do strusich nawet. Pokazała uczestnikom jak przygotować jajko do skrobania, jakich używać narzędzi, jakie wzory są najbardziej popularne. Zaprezentowała swoje dzieła wykonane precyzyjną i żmudną techniką.

Oczywiście nie mogło obyć się bez pokazu tradycyjnego pisania jajek woskiem. W tej dziedzinie prawdziwym ekspertem w regionie jest pan Waldemar Wańkowicz, który kultywuje rodzinne tradycje od wczesnego dzieciństwa. Jego pisanki są niepowtarzalne, a wzory zachwycają różnymi kolorami.

Podczas warsztatów niektórzy uczestnicy mogli spróbować tej trudnej sztuki i przekonać się, że wymaga ona talentu, cierpliwości i zręczności. Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy ozdabiali styropianowe pisanki i wykonali radosne baranki ze sznurka. Efektem pracy były naprawdę niezwykłe  ozdoby i pisanki, które wypełnią świąteczne koszyczki sercem włożonym w ich wykonanie.

Dziękujemy serdeczne pani Alinie i panu Waldemarowi za bezinteresowność, poświęcony czas i zaangażowanie w pielęgnowanie polskich tradycji.