Pruchnickie Sochaczki 2017

XV Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”

SOCHACZKI2017afisz

Karta zgłoszenia.docx >>
Karta zgłoszenia.pdf >>
Regulamin.docx >>
Regulamin.pdf >>

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. odbyły się „Pruchnickie Sochaczki” na stałe wpisane w kalendarz imprez kulturalnych ziemi pruchnickiej, od wieków związanej z handlem i tradycyjnym rzemiosłem. Na twórców z różnych zakątków Podkarpacia czekał gościnny pruchnicki Rynek z malowniczymi podcieniami, pamiętającymi niejeden dawny słynny pruchnicki jarmark, na idących z duchem czasu – również nowoczesne targowisko. W tym roku mimo deszczowej pogody zawitało do Pruchnika blisko 80 wystawców, wśród nich rzemieślnicy, rękodzielnicy, artyści i przedsiębiorcy. Na stoiskach można było podziwiać prawdziwe cudeńka z gliny, szkła, wikliny, papieru, krepiny, drewna, tkaniny, wełny, kordonka, sznurka i koralików. Zachwycały misternie wykonane hafty, kunsztowne koronki, kwiaty jak żywe, ozdoby, biżuteria tradycyjna i awangardowa. W kroplach deszczu mieniły się szklane figurki i naczynia. Czuwały opiekuńcze Anioły… Wspomnienia przywoływały gliniane garnki, drewniane łyżki, wiklinowe kosze, ludowe rzeźby, kolorowe zabawki czy pejzaże z dziecięcych lat uchwycone pociągnięciem pędzla. Aromatycznym zapachem kusiło tradycyjne jadło: swojskie kiełbaski, pieczywo, naturalne oleje, sery i przetwory, oparte na tradycyjnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Smak chleba na zakwasie, podpłomyka z kminkiem czy konfitury z róży przypominał rodzinny dom i beztroskie dzieciństwo. „Zdrowotności”  dodawały przetwory z derenia, a humoru – pogawędki ze Szwejkami. Podczas imprezy odbywały się również pokazy i warsztaty rzemiosła. W tym roku zaprezentowano pracę garncarza, kowala, wikliniarza, zabawkarza i łyżkarza oraz średniowieczną kuchnię. Czas jakby stanął w miejscu, a nawet cofnął się do dawnego galicyjskiego miasteczka, z jego specyficznym klimatem, jarmarcznym gwarem, smakami i zapachami sprzed lat…

Na scenie nie brakowało atrakcji, od ludowej nuty po metalowe brzmienie. Z humorem, dystansem do siebie i świata, przywitali widzów pruchniccy Seniorzy z Domu Dziennego Senior –WIGOR. Z  własną interpretacją znanych przebojów wystąpił kwartet smyczkowy QuietVoices z wokalistami, działający w CKSiT w Pruchniku. Jarmark nie odbyłby się bez rodzimej muzyki ludowej, która w tym roku rozbrzmiewała podczas koncertu Kapeli „Młoda Harta”. W sentymentalną podróż na Kresy zabrała nas Lwowska Kapela Podwórkowa „Ta joj” z CK w Przemyślu. Ostre brzmienie zespołu „FOOLS 4” dopełniło wachlarz różnorodnych muzycznych klimatów, a  najbardziej wytrwałych rozgrzewał zespół „BaviVas”.

Organizatorzy XV Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Lokalna Grupa Działania „Z Tradycją w Nowoczesność” w Pawłosiowie, Gmina Pruchnik oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.