Rocznica Chrztu Polski

„Tak Polska się zaczęła”

5 czerwca 2016 w niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy Pruchnik świętowali 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym w Pruchniku.

Na Korzeniach Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego odtworzył w plenerze wioskę średniowieczną. Stoiska z bronią i opancerzeniem, drobnym rzemiosłem, tor łuczniczy, zabawy dla dzieci, kuchnia średniowieczna, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na malowniczym wzgórzu pośród pól zielonych i kwiecistych łąk otoczonych lasem spotkały się dwa historyczne orszaki Dobrawy i Mieszka I. Krótka inscenizacja zaślubin pary książęcej i chrztu Mieszka przybliżyła nam wydarzenia sprzed 1050 lat. Symbolicznego chrztu dokonał ks. Kanonik Kazimierz Trelka.

Połączone chóry Ziemi Pruchnickiej odśpiewały pieśni: Bogurodzicę, Maria Regina Mundi i Gaude Mater Polonia.

Vox Angeli – Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Rzeszów wprowadził nas w średniowieczny klimat muzyczny przy akompaniamencie rekonstrukcji instrumentów historycznych.
Impreza zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy ogniskach oraz pokazem tańca ognia w wykonaniu grupy Enzonda.

.…„Uroczystość przebiegała spokojnie, rozdawano białe szaty i imiona apostołów i męczenników, które nowi posiadacze przeważnie z miejsca przekręcali, do swej mowy je przystosowując. Niejeden po paru godzinach zapominał nawet nowego imienia o obcym brzmieniu. Spokojnie szło i dalej, gdy chrzcić zaczęto z kolei pospólstwo, któremu setkami całymi te same dawano imiona, gdyż dla wielotysięcznej ciżby nie starczyłoby patronów i czasu na ich przypominanie.

Mało kto z dworu, a nikt z tłumu nie zdawał sobie sprawy, że w ten pogodny dzień kraj wszedł na nową drogę, która nie dawała powrotu. Zyskał prawa i obowiązki członka rodziny ludów Zachodu. Łowczy Bronisz potężnym głosem wolę księcia ogłosił, iż Boże i kościelne przykazania, o których kapłani lud pouczyli, stają się prawem dla ochrzczonych i pod okrutnymi karami mają być przestrzegane”….

powrót >>