Tomik

Spotkanie pełne wzruszeń, wspomnień, spokoju …

Czasu nie można zatrzymać. Można go tylko wykorzystać tak, by śmiać się jak najgłośniej i śpiewać najweselej. (….) Nie można tylko stać i patrzeć jak mija i ucieka. Trzeba sprawiać, by stawał się „nasz”.”

/Krystyna Sowińska/

Wieczorem 28 listopada 2018 roku w sali widowiskowej CKSiT w Pruchniku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Organizatorzy nazwali to wydarzenie: PROMOCJA TOMIKU POEZJI KRYSTYNY SOWINSKIEJ. Dla nas- uczestników było to spotkanie pełne wzruszeń, wspomnień, spokoju …

Nastrojowy, liryczny klimat, w jakim odbyło się spotkanie, stworzył zespół EQUALE, który zaprezentował oryginalną aranżację utworów poetyckich, dedykując je Autorce tomiku. W tej atmosferze Pani Halina Wojdyło – wiceprezes SMZP przybliżyła słuchaczom sylwetkę Pani Krystyny Sowińskiej, zwracając uwagę na Jej kreatywność, życzliwość, nieustanną chęć działania i tworzenia czegoś nowego, na Jej wielkie przywiązanie do ludzi, miejsca i korzeni, z których się wywodziła. Pani Krystyna tak właśnie czuła: „Marzę o tym, aby to miejsce gdzie się urodziliśmy, gdzie żyjemy, pracujemy i odpoczywamy było kochane. Żeby stało się ważne dla tych, którzy tu zostawali.(…) Żeby zrozumieli, że to miejsce jest ich dziedzictwem (…), że są tu korzenie ich bytu, smutku i radości, życie i groby ich przodków.”

Ciekawie przedstawiona recenzja oraz w przystępny sposób (nie narzucający się czytelnikowi!) dokonana interpretacja treści zawartych w tomiku pt. „Czekałam…” – zaprezentowana przez nauczycielkę języka polskiego Panią Annę Włoch- pięknie wpisała się w klimat spotkania. I jeszcze kilka utworów z wielkim wyczuciem interpretowanych przez Panią Annę Włoch, Panią Katarzynę Kos i Panią Halinę Wojdyło wystarczyło do zainteresowania nas promowanym tomikiem. Biorąc do ręki to wydawnictwo, wzbogacamy swoją wrażliwość artystyczną piękną oprawą graficzną, którą zaprojektowała i wykonała Pani Agnieszka Błachuta – nieprzeciętny talent artystyczny wywodzący się z Pruchnika.

Spotkanie promocyjne odbyło się w kameralnym gronie rodziny, przyjaciół, znajomych i członków SMZP. Zaproszenie przyjął również Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła, co w ogromnym stopniu podniosło rangę i ważność tego wydarzenia.

Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom CKSiT za wielką pomoc w organizacji spotkania, a Zarządowi SMZP – szczególnie Pani Prezes Elżbiecie Macierzance- za wytrwałość i ogromne zaangażowanie w realizację projektu.

Dziękujemy Władzom Gminy Pruchnik za finansowanie tego przedsięwzięcia.

Szanowni Czytelnicy! Realizację tego projektu w całości zawdzięczamy determinacji Pani Haliny Wojdyło, która dzięki swej wrażliwości i chęci pielęgnowania naszego lokalnego dziedzictwa kultury, doprowadziła do wydania tomiku poezji Pani Krystyny Sowińskiej. Udowodniła, że wprawdzie „czasu nie można zatrzymać (…). Trzeba sprawiać, by stał się „nasz”.”

Pani Krystyna Sowińska pisząc- cytowane przeze mnie jako motto – piękne słowa, nie zdawała sobie sprawy, że będą one swego rodzaju Jej Testamentem dla członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej, którego była współzałożycielką i wieloletnim prezesem.

Weronika Szeliga

2bd12c014ab2b2c859500e09f63386c4_Czekaamplakat