„W drogę z Kulturą – śladami kard. Stefana Wyszyńskiego”

Zorganizowana przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku wycieczka pt. „W drogę z Kulturą – śladami kard. Stefana Wyszyńskiego” była dla uczestników niezwykłym przeżyciem. Celem jej było dostarczenie dzieciom i młodzieży pozytywnych doświadczeń podczas spędzonego czasu wolnego, edukacja poprzez rozrywkę wypoczynek i zabawę, rozwijanie zainteresowań historycznych i przyrodniczych, a także zaszczepienie w młodzieży turystyki regionalnej. Ważne dla nas było wspólne świętowanie ustanowionego przez Senat Patrona 2021 Roku – Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. (40 rocznica śmierci 28 maja 1981r.), a także Dnia Działacza Kultury (29.05.2021r.)

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Zespół Pałacowo Parkowy w Zarzeczu, w którym znajduje się Muzeum Dzieduszyckich oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki życzliwej gościnności poznaliśmy historię pobytu  Ks. Stefana Wyszyńskiego, który ukrywał się w Zarzeczu w pałacu Dzieduszyckich podczas wojny (od 23 kwietnia do 5 czerwca 1942 roku). Niesamowitym zaskoczeniem i najlepszą niespodzianką dla nas było poznanie hrabiny Krystyny Dzieduszyckiej – Rycerskiej, córki Izabeli hr. Dzieduszyckiej i Tadeusza hr. Dzieduszyckiego, która przywitała nas serdecznie i przedstawiła historię osób z rodziny, związaną z tym niesamowitym i pięknym miejscem. Po miłym spacerze po parku zobaczyliśmy wystawę plenerową poświęconą Kardynałowi , po czym wyruszyliśmy do Jarosławia.

Następnie zagościliśmy w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, gdzie zgłębiliśmy historię Jarosławia i okolic, a także obejrzeliśmy eksponaty: meble, obrazy, przedmioty codziennego użytku, narzędzia, którymi posługiwano się w XIX wieku. Wizyta w muzeum była okazją podziwiania wystroju pomieszczeń i sal w dawnym budownictwie, a także poznania ich nazw i przeznaczenia.

Na zakończenie wybraliśmy się na pyszne lody.

Wyrazy podziękowania dla pedagogów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pruchniku za wsparcie i opiekę nad uczestnikami.