XXII Gminny Przegląd Zespołów Przedszkolnych i Szkolnych

Tegoroczny XXII Gminny Przegląd Zespołów Szkolnych miał otwartą formułę. Każda szkoła miała możliwość prezentacji jasełek w swoich miejscowościach lub skorzystania z gościnności organizatora i wystąpienia na scenie w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku. Przegląd odbywał się w dwóch odsłonach 14 i 21 stycznia. 

14 stycznia 2018 roku

Pierwszy dzień XXII GPZPiS „Pójdźmy do Betlejem” rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruchniku Górnym. W remizie OSP Nr 3 zaprezentowali Jasełka „Boże Narodzenie”. Tym razem przedstawienie miało charakter zupełnie inny niż zazwyczaj. Całość jasełek oparta była o pantomimę. Narrator opowiadając historię Jezusa wprowadzał kolejne sceny z Jego Narodzin, a aktorzy mową ciała i odpowiednim strojem uzupełniali głęboką treść, i przesłanie płynące z całego przedstawienia.

Po jasełkach uczniów SP nr 2, na scenie OSP 3 gościnnie wystąpili również Seniorzy z Domu Dziennego Senior-Wigor w Pruchniku. Goście przywitali wszystkich obecnych wesołym kolędowaniem, a swoją spontanicznością, rozweselili każdego obecnego na sali widza. Seniorzy przypomnieli wszystkim, jak za dawnych lat kultywowano zwyczaj chodzenia po kolędzie. Zarówno jedni, jak i drudzy aktorzy występujący na scenie, nie mogli narzekać na brak widowni i oklasków. Impreza była również okazją do spotkania opłatkowego lokalnej społeczności i miłego spędzenia niedzielnego popołudnia.

Tego dnia w Centrum Kultury odbyły się cztery spektakle. Jako pierwsi na scenie pojawiły się przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola w Pruchniku z przedstawieniem pt „Chcę z Tobą spędzić święta”. Debiut na prawdziwej scenie to naprawdę wielkie przeżycie, najmłodsi artyści udowodnili jednak, że trema im niestraszna. Zaprezentowali się wspaniale, przypominając widzom sens Świąt, ich prawdziwą i niezwykłą wartość, i radość z Narodzenia Dzieciątka.

Po najmłodszych aktorach przyszedł czas na jasełka pt „ Niezwykła noc” – występ Szkoły Podstawowej z Jodłówki. I po raz kolejny Narodził się Jezus w niejednym sercu, i po raz kolejny popłynęła łza wzruszenia przy dźwiękach kolędy. I niech ta „niezwykła noc” trwa, i niesie „pokój ludziom dobrej woli…”.

Kolejno na scenie wystąpiła grupa „Puchatki” z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Pruchniku, z programem artystycznym pt „Inny punkt widzenia”. Dzieci przebrane za anioły, przedstawiły narodziny Pana z punktu widzenia niebios, przypominając zebranym gościom, jaka była ich rola w głoszeniu dobrej nowiny. Cały występ wzbogacony był o taniec towarzyski, ukazujący talenty naszych przedszkolaków. Dzieci przekonywały widzów, aby byli jednością, wspierali siebie nawzajem, okazywali sobie życzliwość, wspólnie spędzali czas.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świebodnej zaprezentowali jasełka pt „Cud w Betlejem”. Przedstawienie to wędrówka Maryi i Józefa w poszukiwaniu miejsca dla narodzin Dzieciątka Jezus, a także wędrówka pasterzy i Trzech Króli. Cały występ przeplatany był pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów. Głównym przesłaniem płynącym z jasełek była wzajemna miłość i przebaczenie bliźniemu, a także przeżywanie świąt z radością i pokojem.

Tego samego dnia w Szkole Podstawowej w Kramarzówce w godzinach wieczornych uczniowie tejże szkoły w oryginalny sposób przedstawili „Bajkowe Jasełka”. Już na samym wstępie wszyscy widzowie nie mieli wątpliwości, że sam tytuł przedstawienia nie jest przypadkowy. Niebanalne, kolorowe kostiumy i teksty piosenek na nutę naszych polskich kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczno-bajkowe klimaty.

życzenie CK