Atrakcje turystyczne

Lamus w Hawłowicach Górnych

Pomnik szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej ziemi przemyskiej <<<czytaj więcej...>>>
Artykuł Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o piecu z Hawłowic <<czytaj więcej...>>

Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza "Wąwóz Lelos"

        Jedną z wielu atrakcji turystycznych terenu Gminy Pruchnik jest ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Wąwóz Lelos”, której trasa przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym miejsca. Wyruszając w teren możemy podziwiać pogórza o płaskich garbach, płaskodenne doliny oraz liczne wzniesienia o stromych stokach. Ciekawostką terenu jest charakterystyczna forma erozji – wąwóz lessowy, który urzeka swoim pięknem i tajemniczością. 
        Wyprawę rozpocząć i zakończyć można przy wiacie turystycznej, zlokalizowanej przy ul. Leśnej na południe od Rynku w Pruchniku.  Idąc wyznaczoną ścieżką napotkamy na trasie małe formy zagospodarowania turystycznego (tablicę edukacyjną: „Dendronof”, „Czyj to ślad” oraz tablice przyrodnicze), które zapewne uatrakcyjnią spędzony czas.  
  „Dendrofon” – to gra terenowa polegająca na wydobywaniu dźwięku z dobranych pod względem akustycznym fragmentów  różnych gatunków drzew. 
  „Czyj to ślad” – polega na odgadnięciu do jakiego zwierzęcia należy zaznaczony odcisk/ślad/trop. Po odwróceniu drewnianej tabliczki z ilustracją ukazuje się ciekawy opis.  
Trasa ścieżki zapętla się, a jej długość wynosi ok 4,1km. Jest idealną formą wypoczynku dla osób, preferujących aktywne spędzanie czasu wolnego, a dla rodzin z dziećmi idealną formą rekreacji i zabawy na świeżym powietrzu, podejmowaną najczęściej w niedzielne popołudnie.  

Wieża widokowa

Oficjalne otwarcie wieży miało miejsce 11. października 2014 roku. Wieża stoi niedaleko zabudowań przysiółka Korzenie, poniżej kopca Tatarskiego. Można do niej dojechać, chociaż ostatni kilkudziesięciometrowy odcinek trzeba pokonać polną drogą. Taras widokowy jest na około 16. metrze wieży. Z wieży można dojrzeć elementy krajobrazu oddalone nawet o ponad 20 kilometrów. Turyści wchodzący na nią zabierają ze sobą aparaty fotograficzne i lornetki.
Wieża stoi na zboczu. Widok w stronę Korzeni przysłania wzniesienie. Kilkaset metrów przed nią, przy drodze prowadzącej do przysiółka, na skraju lasu wybudowano wiatę, w której turyści mogą odpocząć i rozpalić grilla.
5 czerwca 2016 roku obchodziliśmy 1050. Rocznicę Chrztu Polski. W Pruchniku część obchodów tego wielkiego wydarzenia miało miejsce właśnie na placu wieży widokowej. Jest to wspaniałe, malownicze miejsce, idealne dla imprez plenerowych.