Amatorski Zespół Teatralny

Przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku miłośnicy poezji, literatury, od roku 1988 tworzą Amatorski Zespół Teatralny prowadzony przez długoletnią dyrektor ośrodka Halinę Wojdyło. Grupa ta skupia ludzi różnych profesji i zawodów ( emeryci, renciści, nauczyciele, studenci, uczniowie). Pruchniccy aktorzy wystawiają przedstawienia nie tylko dla lokalnej społeczności. Znani są m.in. w Lubaczowie, Dubiecku, Kańczudze. Na organizowanych rokrocznie od 1998 roku w Pruchniku „Teatralnych Misteriach Wielkopostnych”, jako gospodarze zobligowani są do zaprezentowania się za każdym razem z inną sztuką. Odgrywane były sztuki takie jak: „Betlejem Polskie” – Rydla, „Syn Marnotrawny”, „Nazarejczyk”, „Wybawienie”, „Świadkowie Męki”, „Chrystus połamany”, „Być człowiekiem”, „Odnowiciel” wg. J. Jesionowskiego, „Król wschodzącego słońca”, i inne.   Wśród przedsięwzięć teatralnych warto zwrócić uwagę na cykl konfrontacji "Teatralne Misteria Wielkopostne", trwające od 8 lat. Sztuka teatralna "Misterium Męki Pańskiej" - przygotowana przez Amatorski Zespół Teatralny z Pruchnika wzbudziła zainteresowanie reżysera TV Łódzkiej. Fragmenty tego przedstawienia emitowane były w programie I TVP w 1996 roku przed świętami wielkanocnymi. Prezentowana była również na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu oraz w Lubaczowie, Cieszanowie, Rzeszowie i w innych miejscowościach regionu. Na XVI Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów teatralnych w Tarnogrodzie za spektakl "Betlejem Polskie" wg. L. Rydla zespół otrzymał wyróżnienie. Młodzieżowa grupa teatralna dwukrotnie brała udział w Korczyńskich Spotkaniach z Aleksandrem Fredrą zajmując kolejno III oraz II miejsce w kategorii wiekowej od 11 do 15 lat. 
Od wielu lat dzięki naszemu teatrowi i przygotowanym przez aktorów sztukom mamy okazję pomyśleć, przeżyć, zacząć coś od nowa.
Spektakl „Promyk nadziei” jest wyjątkowy. Odwołuje się do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy słowo, pieśń, taniec, światło. Burzy granice sceny i bieg czasu. Zawstydza, drażni, budzi sumienie, pokazuje nadzieję i światło.
Przełomowy był zwłaszcza spektakl „Promyk nadziei” sprzed dwóch lat, a tegoroczny„ ”Ta Gwiazda  ma zgasnąć”, oparty na sztuce A. Webbera i T. Rice’a  to prawdziwa rewelacja. Niewyobrażalna przestrzeń muzyczna, gra świateł, proste i zarazem niezwykle efektowne rozwiązania techniczne wywierały ogromne wrażenie. To przedstawienie to prawdziwa perełka, odważne i ambitne, wzruszające i charyzmatyczne, doskonałe połączenie piękna i dobra, tworzące nastrój, trafiający w zakamarki duszy i serca każdego widza. I zupełnie nowe oblicze pruchnickiej sceny… Wysoko podniesiona poprzeczka.