Pruchnicka Kapela

W roku 1983 z inicjatywy Domu Kultury w Pruchniku powstała kapela podwórkowa. Skład jej tworzyli: Józef Mołoń – akordeon, Aleksander Szczepanik – trąbka, Stanisław Wojdyło – bęben i Mieczysław Dzięgielowski – trąbka. Ta orkiestra grała do 1988 roku. Rok wcześniej, w 1987 roku, po wyjściu z wojska pracę w Domu Kultury podjął pan Bogdan Sikorski. On to właśnie zaczął tworzyć nową kapelę – ludową. Do pierwotnego składu kapeli podwórkowej doszły 2 osoby, została ona wzbogacona o nowe instrumenty. Józef Mołoń dalej grał na akordeonie, a Aleksander Szczepanik – na trąbce. Sam Bogdan Sikorski też grał na trąbce, Zbigniew Kłak na skrzypcach, a Stanisław Wojdyło – na kontrabasie.

Kapela zaczęła aktywnie występować na różnych uroczystościach, obchodzonych w gminie i nie tylko. 

Poza gminą kapela pierwszy raz zagrała w Jarosławiu, 3 maja 1987 roku. Był to wspólny występ kapeli i zespołu pieśni i tańca. 
W 1988 roku obchodzono w Pruchniku 40-lecie istnienia biblioteki i 20-lecie Ośrodka Kultury. Obchody trwały przez tydzień – od 5 do 12 czerwca. Imprezy uświetniały występy kapeli. Kapela brała udział w wojewódzkich Dożynkach w Pruchniku, z udziałem władz wojewódzkich. Pruchniczanie grali na zmianę z „Gacokami” z Gaci koło Przeworska.
W roku 1989 odbył się Przegląd Wojewódzki Wiejskich Zespołów Artystycznych. Kapela z Pruchnika wspólnie z zespołem pieśni i tańca otrzymała wyróżnienie i podziękowanie od władz ZSL.Dużym sukcesem kapeli i zespołu był udział w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, w 1991 roku, gdzie zaprezentowano „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Rok 1991 – to także występ – Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Przemyślu.Pamiętny koncert daje kapela wraz z zespołem 9 września 1992 roku na spotkaniu władz gminnych z delegacją z RFN. Po tym wydarzeniu miasto Hanau zaprosiło zespół na występy z okazji Dnia Obcokrajowca.
 W 1992 roku zmienił się skład kapeli. Bogdan Sikorski grał na akordeonie, Zbigniew Kłak – drugie skrzypce, Aleksander Szczepanik – na trąbce, Stanisław Wojdyło – na kontrabasie, Piotr Skupniewicz i Wiesław Wywrot na klarnecie. Gościnnie, specjalnie na występy w Hanau, zostały zaproszone Magda Kucab z Przemyśla, która grała na skrzypcach, i Ewa Sikora z Nowego Sącza – także skrzypce. Dożynki, oddanie Domu Strażaka, Święta Ludowe, przeglądy zespołów oraz inne uroczystości – nie mogły się obejść bez muzyki kapeli ludowej z Pruchnika i występów zespołu pieśni i tańca.
Od 1995 roku w kapeli grają także Bożena Szkoła – skrzypce i Tomasz Piwoda, który zastąpił Piotra Skupniewicza – klarnet. Od zarania dziejów kapeli, występują z nią w charakterze solistów pan Stanisław Olszański i pani Maria Kiwacka - Grochoła. Większość członków kapeli gra na własnych instrumentach. Dopiero w latach 90-tych GOK zakupił dla kapeli klarnet i kontrabas. 


Granie w kapeli – to działalność wyłącznie społeczna, coś dla duszy – członków kapeli i ich słuchaczy.